اکشن گیتار

اکشن گیتار چیست؟

اکشن گیتار یعنی فاصله بین سیم‌ها و فرت برد که دارای دو نوع است. وقتی اکشن پایین است، سیم‌ها به فرت برد نزدیک‌تر هستند؛ اما اگر اکشن بالا باشد، سیم‌ها از فرت برد دورتر هستند. مفهوم اکشن در گیتار به فاصله بین سیم‌ها و فرت برد اشاره دارد. اصولاً، هنگام تنظیم اکشن، باید به دو عامل توجه کرد: ارتفاع اکشن (که به اکشن پایین و اکشن بالا تقسیم می‌شود) و یکنواختی سیم‌ها که در ادامه این مقاله از نوین گیتار به آنها می‌پردازیم.

اکشن گیتارارتفاع اکشن

ارتفاع اکشن گیتار را می‌توانید در دو نقطه روی فرت برد اندازه گیری کنید، عموماً از فرت 12 برای این کار استفاده می‌شود، اگرچه می‌توانید از فرت 1 نیز استفاده کنید. با این حال، استفاده از فرت دوازدهم توصیه می‌شود زیرا دقت بیشتری در اندازه‌گیری فراهم می‌کند. قبل از ظهور آمپلی‌فایرها، نوازندگان گیتار کلاسیک، به‌طور معمول از اکشن بالایی استفاده می‌کردند تا صدای بلندتری از گیتار خود به دست آورند. اما با توجه به وجود تقویت‌کننده‌ها امروزه، این مورد دیگر مشکلی ندارد.

یکنواختی اکشن

این اصطلاح برای توصیف یکنواختی اکشن در سراسر فرت برد استفاده می‌شود. اگر گیتار به خوبی تنظیم نشده باشد، ممکن است متوجه شوید که اکشن در سراسر فرت برد یکسان نیست و این ممکن است باعث شود اکشن در فرت 12 بیشتر و در فرت 1 کمتر شود. اصطلاح “اکشن” همچنین می‌تواند سهولت، احساس و قابلیت نواختن گیتار را توصیف کند. به‌طور معمول، اگر بخواهید اشاره کنید که اکشن گیتارتان خوب است، ممکن است بگویید که اکشن “پایین” است (یعنی به فرت‌ها نزدیک‌تر است).

اما اگر بخواهید بگویید که اکشن نادرست است، ممکن است بیان کنید که اکشن “بالا” است (یعنی بیشتر از فرت‌ها دورتر است). با این حال، این اصطلاحات ممکن است برای برخی گیج‌کننده باشند، زیرا بسته به نوع گیتار، معانی متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال، در مورد گیتار آکوستیک، اکشن خوب به معنای برعکس است و اکشن بالا به معنای اکشن “خوب” است!

اکشن گیتار باید چقدر باشد؟

شما باید بهترین اکشن برای گیتار خود را بدانید تا بتوانید بهترین استفاده را از آن ببرید.

اکشن مناسب گیتار الکتریک

در حالت استاندارد اکشن گیتار الکتریک باید بین ۱.۶ میلی‌متر (در سیم 1) تا ۲.۴ میلی‌متر (در سیم 6) باشد.

اکشن مناسب گیتار کلاسیک

اکشن استاندارد گیتار کلاسیک بین ۳.۲ تا ۴ میلی‌متر است.

اکشن مناسب گیتار آکوستیک

ارتفاع اکشن مناسب برای گیتار آکوستیک به این صورت است: برای سیم E بالا یا HIGH حدود 2 میلی‌متر و برای سیم E پایین یا LOW حدود 2.8 میلی‌متر. افزایش اندک ارتفاع اکشن، فضای بیشتری برای نوسان سیم‌های گیتار ایجاد می‌کند، که به شما امکان می‌دهد تا صدایی رسا‌تر و بدون وجود گزگز بین آکوردها را تجربه کنید.

 

اکشن گیتاراکشن پایین گیتار

اصطلاح اکشن پایین به معنای نزدیک بودن سیم‌های گیتار به فرت بورد است و نیاز به کمترین فشار برای گرفتن آکوردها دارد.

مزایا و معایب اکشن پایین

  • یکی از مزایای اکشن پایین این است که نواختن روان‌تر، آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌شود و همچنین توانایی تولید صدای دقیق‌تری را در استودیو فراهم می‌کند.
  • صدای جیر جیر کمتری هم هنگام اسلاید زدن به گوش می‌رسد.
  • اما یکی از معایب اکشن پایین این است که ممکن است نیاز به تنظیم مکررتری داشته باشد.

اکشن گیتاراکشن بالا گیتار

مفهوم اکشن بالا برای بیان فاصله بیشتر بین سیم‌ها و فرت برد استفاده می‌شود. اگر تاکنون این اصطلاح را شنیده‌اید، احتمالاً اشاره به این داشته که سیم‌ها بسیار بالاتر از فرت برد قرار دارند.

مزایا و معایب اکشن بالا

  • یکی از مزایای اکشن بالا این است که می‌تواند به تقویت انگشتان و بهبود توانایی نواختن کمک کند، بخصوص برای تمرین.
  • اگر شما از گیتار آکوستیک استفاده می‌کنید، اکشن بالا ضروری است تا جلوگیری از ضربه‌زدن سیم‌ها به فرت برد.
  • از جمله معایب اکشن بالا، می‌توان به صداهای مزاحمی که هنگام تغییر آکوردها شنیده می‌شود اشاره کرد که ممکن است در ضبط و میکس آهنگ‌ها نیز مشکلاتی ایجاد کند.
  • نیاز به فشار بیشتر بر روی سیم‌ها، نواختن را سخت و خسته‌کننده می‌کند، و همچنین احتمال رها شدن بیشتری در سیم‌ها و تداخل نویز را افزایش می‌دهد.

اکشن گیتارچرا تنظیم اکشن گیتار مهم است؟

تنظیم اکشن، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تنظیم هر گیتار است. اکشن صحیح نه تنها راحتی و سهولت نواختن گیتار را تضمین می‌کند، بلکه به گیتار کمک می‌کند تا در تن خود ثابت بماند و اجرای قطعه را حفظ کند. تنظیم اکشن، به طور مستقیم بر راحتی نواختن روی فرت‌برد تأثیر می‌گذارد؛ زیرا اینجاست که نت‌ها و آکوردها تولید می‌شوند و برای ایجاد صدای مطلوب و رزونانس، این موضوع بسیار حیاتی است.

اکشن به دو دلیل اساسی اهمیت دارد:

  • تن: به معنای کیفیت و نوع صدایی که گیتار در حین نواختن تولید می‌کند.
  • بازی پذیری: یعنی احساس راحتی و سهولتی که از نواختن گیتار به دست می‌آید.

دلایل تغییر اکشن گیتار

در این قسمت می‌خواهیم عواملی را که به جز دخالت انسان، تغییر اکشن گیتار را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بررسی کنیم. بدون درک علت اصلی تغییر اکشن، تنظیمات ما ممکن است کمتر موثر باشند.

استفاده مداوم

نوازندگان به‌طور مداوم از گیتارهای خود استفاده می‌کنند که این استفاده ممکن است تأثیراتی بر بدنه‌ی گیتار داشته باشد و تجهیزاتی مانند سردسته و خرک به سرعت خراب می‌شوند. این مشکلات به ویژه در گیتارهای آکوستیک بسیار رایج هستند.

تغییر در کشش سیم‌ها

سیم‌های گیتار نیروی زیادی را به دسته وارد می‌کنند. تغییر ناگهانی در این نیرو می‌تواند باعث خم شدن دسته به سمت جلو شود. برای تجربه‌ی متفاوت یا استفاده از کوک‌های مختلف، بسیاری از نوازندگان از سیم‌هایی با گیج بالاتر استفاده می‌کنند. تغییر گیج سیم‌ها باعث افزایش نیروی وارد شده به دسته و در نتیجه خمیدگی آن می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد طول عمر سیم های گیتار و زمان تعویض آنها، مقاله طول عمر سیم گیتار را بخوانید.

تأثیر دما و رطوبت

همانطور که در هر وسیله چوبی دیگری، گیتارها نیز تحت تأثیر دما و رطوبت قرار می‌گیرند. تغییرات سریع در این دو عامل می‌توانند باعث تغییر شکل چوب شوند. هوای مرطوب باعث جذب رطوبت توسط گیتار می‌شود و حجم آن را افزایش می‌دهد. در عوض، در محیط‌های کم‌رطوبت، چوب خشکتر و کم‌حجم‌تر می‌شود. تغییرات دما نیز تأثیر مشابهی روی چوب دارند و ممکن است باعث خمیدگی یا صاف‌شدن دسته گیتار شوند.

جمع بندی

در این مطلب به موضوع اکشن گیتار به طور کامل پرداختیم و هر آنچه را که باید در مورد آن بدانید مطرح کردیم. اکنون به خوبی می‌دانید که اکشن هر گیتار باید چه اندازه باشد و در صورتی که میزان اکشن مناسبی ندارد باید چه اقداماتی انجام دهید. عواملی که باعث تغییر اکشن می‌شوند را هم مطرح کردیم، پس سعی کنید در نگهداری از گیتار خود کوشا باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *